Doğanın Mucizesi : Emzirme

            Emzirmek, doğanın benzersiz mücizesidir, tıpkı doğum yapmak gibi. Doğadaki tüm dişi canılılar bebeklerini emzirerek anne sütü ile büyütürler, büyütmelidirler. Bebeklerin bağışıklık sisteminin oluşması, büyüme gelişmesinin tamamlanması için anne sütü olmazsa olmazdır.

            Sevgili anneler; bu güne kadar tecrubelerim bana öğretti ki, emzirmek doğal bir eylemdir. Yeter ki anne istesin. Anne hislerine kulak verdiği zaman, zaten içgüdüsel olarak emzirmeye yönelecektir. Ne kadar çok emzirirse sütü de, bebeğinin ihtiyacına göre o kadar çoğalacaktır. İşi içgüdülerinize bırakın, gerisi doğal olarak kendiliğinden gelecektir. Bu konuda deneyimlerimden bir kesit paylaşmak istiyorum sizinle; Yeni doğum yapmış bir anneyi bilgilendirmek ve ilk emzirmesine destek olmak için hasta odasındayım, annane, babannne halalar teyzeler v.s oldukca kalabalık bir ortam. Emzirme uygulamasına geçmeden önce, anneyi sözel olarak bilgilendirmek istedim ve orada bulunanlarında anlatacaklarımı dineleleri için odadan çıkmalarana gerek olmadığını söyledim, onlarda ne anlatacağımı merak içinde seve seve kaldılar.  Anneye bebeğini ne kadar sıklıkta emzirmesi gerektiğini, emzirirken nelerin olmazsa olmaz olduğunu, bebeğinin iyi beslenip beslenmediğine dair nenelere dikkat etmesi gerektiğini bir bir  anlatıyordum ki, orda beni dinleyenlerin içinden oldukca yaşlı olan büyükanne,  (doğum yapan annenin babaannesi) bana yönelerek dedi ki; “Beri bak kızım, yenidoğmuş bi yavru ne ister, anasının memesini ister. Bebek ananın memesinde çok durur, böğründe uyurki, ananın yavrusuna canı kaynasın, bebek anasının kokusuna alışsın. Anası nakadar çok imrenerek, içinden gelerek emzirirse, sütüde o kaden çok güğüldeyerek gelir. Bebek bu, tabii tez acıkır, tez emer. Anasının ilk günler işi gücü ne, bebesini emzirmek, sağına dönüp emzirecek, soluna dönüp emzirecek,  emzirecek ki sütü bol olsun” dedi. (onun söyledği şivesiyle yazmaya çalıştım) Aslına benim anlattıklarımı kendi yorumu , bilgeliğle kısaca özetledi ve benim çok hoşuma gitti, uzandım elini öptüm. Benim için güzel ve özel bir anıdır.

             Bir anımı daha paylaşmak istiyorum. Bazı nedenlerden dolayı emzirmede sorun yaşayan bir anne ile eşi  birlikte bana geldiler. Annenin ağlamaktan gözleri şişmiş ve  emziremiyorum kaygısı oldukca yüksekti. Bebeğinin bütün gece ağladığını, bebekle birlikte kendisininde ağladığını gözyaşları içinde anlattı. Eşi de yani baba, yaşanılan bu durumda kendisini çok çaresiz hissettiğini ne yapması, nasıl yardımcı olması gerektiğini bir türlü bilemediğini söyledi.   Hastaneden sonra evde geçirdikleri ilk geceleri oldukca stresli gergin geçmiş annenin kendine, emzirmeye dair hiç güveni kalmamıştı.  Onları takibime aldım, kolay olmayan bir süreçten geçtiler.  Birkaç güne kadar herşey yoluna girdi. Anne, bebek, baba  mutluluğu giderek arttı, ağlayan çeresiz gözler, yerini içi gülen, pırıl pırıl gözlere bıraktı. Bu çiftte gözlemlediğim en güzel şey, babanın anneye desteği idi.   Anne “ben emziremiyorum, ben beceremiyorum” dedikce, ağladıkca, baba “hayır bak herşey ne kadar yolunda gidiyor, sen istersen mutlaka yaparsın, ben diğer tüm işlerle ilgilenirim sen yeter ki bebeğimizle ilgilen onu  emzir”. diyerek eşinin yanında olduğunu her fırsatta ona belli etti ve  eşinin özgüvenini güçlendirdi. Bebekleri anne sütüyle, emerek büyüdü. Geçenlerde yanıma uğradılar, bebeğimiz 9 aylık olmuş, ek besinlerle birlikte halen annesini emiyor ve olduça sağlıklı olması beni mutlu etti. 

Bu gibi anılardan  bende o kadar  fazla ki, yazmakla bitiremem.

            Diyeceğim  O ki sevgili okurlarım; emzirmede özgüven çok önemli, hemde çok, neden mi? “senin sütün acı” , “senin sütün bebeğine yaramıyor” , “senin sütün az” , “bebeğin doymuyorki çok ağlıyor” ,  “senin memen küçük, sütün olmaz” , “ senin memen büyük bebeğine veremezsin” , “sen emziremezsin” v.s gibi sözleri, emzirme dönemindeki anneler  çok duyuyorlar. Bu sözleri duyarak, özgüveni  yerle bir olmuş, bana gelen o kadar çok anne var ki, onların gözlerinden akan her yaş benim içimi acıtıyor. Sevgili ebeveyinler, anneanneler babanneler, teyzeler halalar, bu konuda söz sahibi olan herkes, yapmayın, yapmayalım. O anda sizin sarfettiğiniz, bu cümlelerden biri, sizin için çok önem arzetmese de, yeni doğum yapmış, bebeğini emzirmeye çalışan annede ne yaralar açıyor, o annenin öz güvenini ne kadar zedeliyor, yokediyor bir bilseniz. Bu sözleri sarfetmek yerine olumlu cümleler kullanmanız veya  bir uzmana yönlendirmeniz yerinde olacaktır. Bir sorun varsa, annenin emzirme danışmanından alacağı profosyonel destek, bebeğini emzirmede  yol gösterecektir, böylelikle bebek anne sütüyle büyürken, anne bebeğini emzirmenin tadına varacaktır.

            Ve siz sevgili anneler, emzirmede, bebeğin anneye uyumu, annenin bebeğe uyumu bazen zaman alabiliyor. Hayatta hiçbir iş kolay değildir. Emzirmenin de beraberinde getirdiği  bir süreç var elbette. Lütfen bu süreçte aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda, bir olumsuzluk yaşadığınızda konunun uzmanından profosyonel destek alın. Kendinize, bebeğinize güvenin. Bedeniniz bebeğinizi emzirmek için kurgulanmıştır. Bedeninize güvenin. Size nacizane tavsdiyem, hastanelerin düzenlediği gebe okullarına, emzirme eğitimlerine mutlaka katılın, doğru bilgiye ulaşın. İnternetteki bilgi kirliliğinden uzak durun. Bebeklerinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için emzirin. 6 ay sadece anne sütü ile, 6. aydan itibaren tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.

Bütün annelere, anne adaylarına sevgi dolu, boool emzirmeli, boool sütlü günler diliyorum.


Etiketler : emzirme, bebek, anne
Ocak 11, 2017

YORUMLAR

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

2016 © Özgül Kalkır. Tüm Hakları Saklıdır.