Hakkımda

            1982-1983 Sağlık Kolleji Ebelik bölümü mezunudur. Mezuniyet sonrası ilk atamasi, Ankara Telsizler Zübeyde Hanım Doğumevine olmuş, burda mesleğinin ilk heyecanı yaşayarak, doğumhane kliniğinde yüzlerce doğum yaptırmıştır. Bebeklere olan tutkusunun ve annelere olan saygısının temeli, o dönemlerde atılmıştır. Kendisi iki kız annesidir, iki kızını da normal doğumla dünyaya getirmiştir. Eşinin mesleği nedeni ile sık sık tayin görmüş, birçok ilde çalışmıştır.Çalıştığı hastanelerde, bölüm sorumlusu, başhemşire, il sağlık eğitimcisi, ebe olarak görev almıştır. Görevdeyken aynı zamanda, lisansını tamamlayıp, bir çok eğitim, seminer, kongrelere katılarak kendini mesleki açıdan geliştirmeye devam etmiştir. Türkiyede Yürütülmeye devam eden  DSÖ “Anne Sütünün Teşviki Bebek Dostu Hastaneler” programı kapsamında “Emzirme Danışmanı”  eğitimini almış, yine bu program çerçevesinde “Eğitici Eğitimini” tamamlayarak, sağlık personeline yönelik, Emzirme Danışmanı Eğitimlerinde aktif eğitmenlik yapmıştır. Birçok ilde  “Bebek Dostu Hastane” değerlendirmelerinde görevlendirilmiş, bu görev süresi içinde, edindiği tecrube ve gözlemleri doğrultusunda çalışma ve araştırmalarına devam etmiş, emekli olduktan  sonra özel bir hastanede “Emzirme Danışmanı” olarak çalışmaya karar vermiştir. Özgül Kalkır  Türkiyede bir ilki gerçekleştirerek  “Emzirme Danışmanı Polikliniği” açılmasına vesile olmuş bu poliklinik hizmeti ile, binlerce anne bebeği görmüş, emzirmeyi değrlendirmiş, ememeyen bebeklere, emzirmede sorun yaşayan annelere  destek olarak emzirmenin yoluna girmesini sağlamıştır. Halen emzirmede sorun yaşayan annelere eğitimler vermeye ve destek olmaya devam etmektedir.

            Aldığı eğitimler doğrultusunda, Ankara Koru hastanesinde yürüttüğü eğitimlerin yanında “Doğuma Hazırlık Sınıfları” Açmış Anne&Baba adaylarını doğal doğuma hazırlamıştır. Halen Gebe ve Eşlerine yönelik özel “Doğuma Hazırlık” eğitimleri vermeye devam etmektedir. 

            Özgül Kalkır bir ebedir, bebek hemşiresidir, doğuma hazırlık eğitmendir, emzirme danışmanıdır. Kendine özgü tarzıyla, 34 yıldır mesleğin içinde olmanın verdiği tecrübeyle ve annelerin ona söyledikleri gibi “sütliçe”  “süt perisi” “doğum meleği” lakabıyla, çalışmalarına ömrü yettiği sürece, devam edecektir. 

            Özgül Kalkır, yaşama pozitif bakmayı seven, çok okuyan, dost, arkadaş canlısıdır. Araştırma yapmayı seven ruhuyla, yenilikleri daima takip eder. Sıkı bir doğa ve hayvanseverdir. Fırsat buldukca doğa yürüyüşleri yapar. Gün içinde mutlaka bir Türk Kahvesi içer. "Doğasında Doğum Derneği"nin kurucu üyesi ve genel sekreteridir. TEMAS Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri derneğini kurulması çalışmalarında bulunmuş, bir süre derneğin yönetim kurulunda aktif rol almıştır. Türk Ebeler Derneği, Neonatoloji Hemşireliği Derneği, Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği üyesidir. En önemli özelliği bebeklere olan sevdasıdır...Ve Özgül Kalkır derki; Hayat bebeğin annenin karnında oluşması ile başlar. Doğum hayatın dünyaya açılan penceresidir. Emzirmek ise mucizedir. Dünyaya henüz doğmuş bir bebeği, annesinin memesinden salgılanan ve adına "anne sütü" denilen o muhteşem, eşi benzeri olamyan besinle doyurmak, kadınlara bahşedilmiş mukaddes bir doğa harikasıdır.

Sevgiyle kalın.

“Sağlıklı yaşamlar anne sütüyle başlar”

Günlük sloganım, “En güzel sabahlar Anne Sütüyle başlar” gün içinde bebeğin her uykudan uyanışı bir sabahdır :))

 

Ebe Özgül Kalkır

Bebek Hemşiresi
Emzirme Danışmanı
Doğuma Hazırlık Eğitmeni
Emzirme Danışmanı Eğitici Eğitmeni

 

EĞİTİMLERİM

• Ebelik Bölümü Mezunu (kollej) / 1982-1983

• Hemşirelik Bölümü Mezunu (üniversite) / 1995-1996

• Uyum Geliştirme Eğitimi / 06 -17 Eylül 1999

• Bilgisayar Eğitimi / 01 Şubat - 01 Mart 2000

• Eğitim Formasyonu Eğitimi / 17 - 23 Kasım 2000

• İlk yardım Eğitimi / 04 - 08 Şubat 2002

• TSE Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi / 24 - 28 Şubat 2003

• Etkili İletişim, Stres Yönetimi, Hasta hakları Eğitimi / 11 - 14 Şubat 2008

• Anne Sütü ile Beslenmede Danışmanlık / 08 - 12 Kasım 2010

• Bebek Dostu kuruluşları Değerlendirme Eğitimi  / 08 - 12 Kasım 2010

• Eğitim Becerileri Eğitimi / 18 - 21 Ocak 2011

• NRP Uygulayıcısı Eğitimi / 24 - 26 Aralık 2012

• Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi Kursu (Lamaze) / 20 - 23 Kasım 2013

• Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi (hypnobirhing) / 07 - 08 Ocak 2015


Etiketler :
Ocak 11, 2017

YORUMLAR

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

2016 © Özgül Kalkır. Tüm Hakları Saklıdır.