Emzirme Hikayem

 Üçüncü bebeğini de anne sütüyle büyüten bir anneyim. ilk kizim 19 ay ikinci oğlum 15 ay anne sütü aldi. ama ilk ikisinide bu kadar kaliteli basarili emziremedim. Sevgili özgül hanimin basit sakin doğru telkinleriyle üçüncü bebeğimi 6.5 ayında kendime ve bebegime olan guvenle hala anne sütü ile doyurabiliyorum.

ilk kizimi sezeryan ile dogum yaptim. öncesinde doğal anne olmaya bebeğimi anne sütü ile büyütmeye kararliydim. ama pek çok şey gibi bunda da kulaktan dolma ve teorik bi kisim bilgiden başka birşey bilmiyordum. Bebegim sabahın ilk isiklariyla sezeryanla dogdu. sezeryan sonrası süt gelmeze inanmıyordum, emzirebilecegimi düşünüyordum. 6:05 de doğan bebegimi 6:20de sütümle emzirip doyurabilmistim. Kızım ilk gündüzünde ve gecesinde doğal olaraktan sürekli emmek istedi çok sık uyandı,  annem ısrarla mama vermek ben vermemek için cabaladım. Ertesi gün tecrübesiz kendi çapında kimsenin yardımı olmadan emzirmeye çalışan annenin yanliş emzirmeden ve hassasiyetten meme ucu çatlaklari başladı. Yaklaşık 3 hafta göğsüm kanayarak emzirdim, resmen içime bagiriyordum ve hala mama vermeme de kararlıydım ama emzik veriyordum. Emziğin yeni dogani bu kadar etkiledigini daha bilmiyordum. 1. ay kontrolumuzde kizim 1 kg almisti çok iyiydi Dr için.ilk 3 ayimiz emzik ve meme ile devam etti. sonrasında dış etkenlerle (bebek zayıf sütun yetmiyor vb) kendimce ek gida basladım. meyve suyu ile bebeği yordum. Çorba vs derken basladik 4 aya kadar sek emzirmis oldum, toplamda kizimi 19 ay emzirdim.
            İkinci bebeğim de sezeryanla doğdu, ayni şekilde doğar doğmaz emzirdim sutum geldi hemen. yine ertesi gün göğüs catlaklari basladi. 3. gün bebek emiyordu ama göğüs bosalmiyordu, danisabilecegim kimse yoktu emme eyleminin önemini biliyordum ama danismanliktan haberim yoktu. hastaneye bebeği 5. güne götürdüğümuzde göğüsüm dolmuş ve cok gerilmisti, dr. dan rica ettim pompa ile boşaltmaya calistilar, ama hemşirenin sagmadan ne yazikki haberi bile yoktu. Şiş olan göğüs hic bir ılık kompres yapılmadan yarım saat sagılmış, bosalmamış artı bide meme ucu ödem olmuştu. Bu sefer daha zor bi dönem baslamisti. Yaklaşık 3 hafta göğüs ucum çok sikintiliydi yine zor bi emzirme dönemi yasiyordim. İcime çiğlik atıyordum resmen. İkincide yasadigim güzel bir nokta, oğlum emzik emmiyor sürekli beni emmek istiyordu. Ben emzik için cabaliyor bu sırada da mecburen emziriyordum. Yine diş telkinler devamdı, sütün yetmiyor bu çocuk AC vb. ama ben biraz daha tecrubeliydim kulak tikiyordum artik. 1. ayin zorlu gunlerinin sonunda oğlum 1,5 kgdan fazla kg almıştı, bu çok iyiydi.  3. ayda dogum iznimin bitmesi ise baslamam 10 gün calisma süreci ve istifa sürecinde oğlum biraz yipranmis aldiği kg yu biraz vermiş, ben yokken sagdigim sütü içmemiş emzik emmemisti. Sonrasında toplamak ne yazikki olmadi. oglumuda 4,5 ay sek emzirip devam sütü ile takviye yaparak devam etmiştik. Son 4 ayi günde 1 kez bile olsa ya klasik 15 ay emzirdim.

3. hamileligimi öğrendim. arkasından yasadigim çok fazla kemik agrisi ile emzirmeyi biraktik. 3. hamileligimin 36. haftasında öncelikle Aydan Biri, sonrasında onun tavsiyesi ile Özgül Kalkır ile tanistim. Bebeğim ve benim icin herşey başka bir hal almis oldu. Öncelikle Özgül hanimla geçirdiğimiz nerdeyse birebir hamile eğitimi vesilesi ile 2 sezer yan sonrasi normal bir doğumla bebegime kavuştum. Arkasından emzirme dönemi başladı hemen, ve yine çatlaklar start. üçüncü gün yine göğüs ucum tikandi ve yine bebek boşaltamadı ama artik danışmanlık hizmetinden ve en önemlisi, Emzirme danismani özgül hanımdan haberim vardı. Hemen kendisi ile görüştük ve bu olayi iki günde onun kontrolünde atlattik. Hamile eğitiminde yönlendirmesi ile Ferid e emziği hic teklif bile etmedim "gak deyince meme guk deyince meme "kuralini uyguladim. Bebeğim ilk 5 gün kg vermedi kg bile aldı. İlk ayin sonunda çok şükür 2 kg dan fazla kg almisti ve ilk kez bir bebeğimi ilk 6 ay sağdan soldan gelen sesleri duymadan sek anne sütü ile büyütmüş oldum. sanki ilk bebegime kavuşmuş gibiydim. her annenin üç bebeğe yetecek sütü olurmuş, fazla sütü de sağıp abimizle paylastik, içemediği günleri telafi etmeye çalıştık. Bana bu noktada her şekilde destek olan sevgili Özgül Kalkıra Ferid efendinin ve dolayli yoldan da olsa Ömerkaan'ın süt annesine cooook tesekkur ediyorum..normal doğumu yeni kesfettik yeni basladik coook beraber olcaz ins daha...

Hacer DEMİREL


Etiketler : emzirme, deneyim, sizden, mektuplar
Kasım 30, 2016

YORUMLAR

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

2016 © Özgül Kalkır. Tüm Hakları Saklıdır.